Our website is set to allow the use of cookies. For more information click here. If you are happy with cookies please click 'Proceed' or simply continue browsing.

Select a localised edition of our website

Taylor Wessing Prague announces 6th annual literary contest

Taylor Wessing Prague in cooperation with Czech Radio is pleased to announce the 6th annual literary contest for students from Czech universities. The main topic of the literary essay is the “The Role of Students in Social Responsibility”. The jury will be composed of lawyers, journalists and student members of ELSA Czech Republic.


Taylor Wessing zahajuje už VI. ročník celorepublikové literární soutěže pro studenty všech vysokých škol spolu s Českým rozhlasem

Advokátní kancelář Taylor Wessing Praha ve spolupráci s Českým rozhlasem, veřejnoprávním rozhlasovým médiem, vyhlašuje další, již šestý ročník studentské literární soutěže určené studentům nejen právnických fakult českých vysokých škol, se sídlem v České republice. Díky spolupráci s Českým rozhlasem a jeho úspěšným projektem Ježíškova vnoučata se tentokrát budou moci do soutěže zapojit i studentni ostatních vysokých škol. Téma literární eseje je „ Společenská odpovědnost a role studenta v ní“. Porota bude sestavena z právníků, novinářů a studentů organizace ELSA Česká republika.

Více informací naleznete v této zprávě.


CRoRADIOZURNAL_TW_Literární_soutĕž_Jana Sosna

CRoRADIOZURNAL_SPOT_Literární_soutĕž_Aleš Linhart

${expertFirstname} ${expertSurname}

${expertPracticearea}
${expertJobtitle} | ${expertOffice}

{{if expertProfileimage!="99999999"}}
{{/if}}
${expertTelephone}
${expertFax}
{{if expertMobile!=""}}
${expertMobile}
{{/if}}

Next Event

${date}

${name}

${city}